Przyczyny wypadków na rusztowaniach

Przyczyny wypadków na rusztowaniach

Najważniejszą rzeczą w pracy, jak również priorytetem, którym kieruje się Hurtownia Materiałów Budowlanych WEKTOR jest wysoka jakość oferowanych produktów oraz bezpieczeństwo przy pracy. Dlatego w tym wpisie chcemy zwrócić uwagę na wypadki zdarzające się na rusztowaniach, ich najczęstsze przyczyny oraz zasady komfortowej i bezpiecznej pracy.

Internet roi się od „śmiesznych wypadków” i filmików typu „idiota na budowie”, na których budowlaniec np. kuje pod sobą beton, nakłada gładź klapkiem, spada z drabiny, wkłada głowę do betoniarki itd. Dobry humor na budowie nie przeszkadza, dopóki idzie w parze z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i zdrowym rozsądkiem.

 

Wypadki na rusztowaniach

W ostatnim artykule na naszym blogu omówiliśmy rodzaje szalunków i rusztowań oraz kwestię ich wynajmu. W tym wpisie opowiemy o wypadkach przy pracy, na które branża budowlana jest szczególnie narażona i o tym jak się przed nimi uchronić. Jak dochodzi do wypadków na rusztowaniach?

Przede wszystkim z przyczyn technicznych, gdy np. z braku lub z niewłaściwego urządzenia zabezpieczającego stanowisko pracy na rusztowaniach, niewłaściwej stateczności, wad konstrukcyjnych, niedostatecznej wytrzymałości, ukrytych wad materiałowych. Może to być również niedostateczna konserwacja rusztowania, jego nadmierna eksploatacja, czy też niewłaściwie przeprowadzone remonty i naprawy.

Wypadki następują również z przyczyn organizacyjnych. Co to oznacza? Najczęstszą przyczyną organizacyjną wypadków z udziałem rusztowań budowlanych jest brak bezpośredniego nadzoru kierownika budowy lub robót nad prowadzonymi pracami. Zdarzają się również sytuacje, gdy do pracy dopuszcza się rusztowania bez wymaganych kontroli i przeglądów. Niekiedy powodem jest tolerancja nadzoru w stosunku do odstępstw od zasad bezpiecznej pracy.

Czynnikiem organizacyjnym jest także niewłaściwe przeszkolenie pracowników, a nawet jego brak, dopuszczenie do pracy osób bez wymaganych kwalifikacji zawodowych i wymaganych uprawnień, z przeciwskazaniami lekarskimi, albo bez badań lekarskich. Powodem wypadków na rusztowaniach jest niewłaściwa organizacja pracy. Nieprawidłowe ustawienie rusztowania może wymuszać wychylanie się pracownika poza obrys pomostu roboczego. Ryzyko wypadku zwiększa też brak pionów komunikacyjnych między poziomami rusztowania oraz brak wydzielonej strefy niebezpiecznej wokół rusztowania. Bywa, że na stanowisku pracy przeszkodą są składowane przedmioty, nieusunięte zbędne substancje, czy odpady.

Trzecim powodem wypadków na rusztowaniach są… ludzie. Niewłaściwe zachowanie się pracownika, jego samowola, niestosowanie środków ochrony i urządzeń zabezpieczających, nieznajomość przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, pośpiech w pracy, lekceważenie zagrożenia i poleceń służbowych to częste przyczyny wypadków z udziałem rusztowań. Zdarzają się również sytuacje, w których stan psychofizyczny pracownika jest największym wrogiem bezpieczeństwa na budowie. Mowa o spożywaniu alkoholu, czy środków odurzających.

Procentowo najwięcej wypadków wynika z przyczyn organizacyjnych (48%), czynnik ludzki wpływał na niebezpieczne sytuacja w 27,4%, a przyczyny techniczne stanowiły 24,6% (badanie analizujące przyczyny wypadków przy pracy z udziałem rusztowań przeprowadzone na próbie 190 wypadków).

Złota trójka zasad bezpiecznej pracy na rusztowaniach

O czym warto pamiętać przy pracy na budowie?
Poznaj naszą złotą trójkę zasad bezpiecznej i podsumowanie pracy na rusztowaniach:

1. Przede wszystkim stanowisko do pracy powinno być przygotowane bez zarzutów i z największą starannością.
2. Rusztowania powinny przechodzić systematyczne kontrole.
3. Przeprowadzanie szkoleń i badań lekarskich to powinność. Czas poświęcony na zapoznanie pracowników z zagrożeniami zawodowymi i stymulowanie ich do prawidłowych zachowań nigdy nie jest czasem zmarnowanym. Może uratować komuś życie.

 

Wynajem szalunków i rusztowań

Potrzebujesz szalunków lub rusztowań? Wynajmij je od WEKTORA. W ofercie posiadamy:

  • stemple szalunkowe stalowe regulowane,
  • doki szalunkowe (różne długości),
  • trójnogi do stempli,
  • głowice pod doki szalunkowe,
  • rusztowanie typu „wieża” Krause, 6 mb.

Wynajem szalunków i rusztowań to przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu na Twojej budowie. Wypożyczamy, montujemy i demontujemy cały sprzęt. Sprawdź nas!

 

Śledź nasz fanpage, by być na bieżąco: WEKTORBUD Hurtownia Materiałów Budowlanych.