Szalunki i rusztowania budowlane

Szalunki i rusztowania budowlane

Czy szalunki warto kupić, wynająć, czy wykonać samodzielnie? Na co zwrócić uwagę przy decyzji o wyborze szalunków i rusztowań?

 

Czym jest szalunek?

Szalunek, nazywany potocznie deskowaniem, to konstrukcja wykonana z płyt drewnianych bądź drewnopodobnych lub zwykłych desek. Jest niezbędny w trakcie wylewania betonowych elementów budynku, takich jak ławy i stopy fundamentowe, nadproża, stropy czy schody. Bez szalunków nie obejdziemy się podczas budowy ścian żelbetowych, słupów, podciągów i innych monolitycznych konstrukcji betonowych.

Szalunki to konstrukcje tymczasowe, lecz bardzo istotne. Podtrzymują świeżo wylany beton. Dzięki temu można go uformować w dowolny i oczekiwany kształt. Zdecydowanie lepiej niż szalunki z desek sprawdzają się szalunki z płyt, np. z wysokogatunkowej sklejki laminowanej. Są szybsze w montażu i łatwiejsze w czyszczeniu. Mają dużą sztywność i małą nasiąkliwość.

Z czego składa się system szalunków?

Wszystko zależy od wielkości prac. Najczęściej spotykanymi elementami są: podpory, płyty systemowe, wieże podporowe, dźwigary, stemple budowlane, sklejki, trójnogi do podpór, zaciski belkowe, wsporniki wieńcowe, słupki poręczy i głowice krzyżowe. Szalunki systemowe są proste w montażu i demontażu, dzięki czemu oszczędzają czas na budowie.

Szalunki – wykonać samodzielnie, kupić czy wynająć?

Firmy zajmujące się budownictwem mieszkaniowym i przemysłowym raczej nie zadają sobie takiego pytania. Z naszego doświadczenia wynika, że najczęściej decydują się na wynajem szalunków systemowych. Wynajem ich kilka razy w sezonie opłaca się finansowo bardziej, niż zakup całego sprzętu.

Rodzaje rusztowań

Szalunki to jedno. Lecz nie ma budowy bez rusztowania. Jest podstawą bezpiecznej i efektywnej pracy na wysokościach, dlatego tak ważne jest by rusztowanie było nie tylko funkcjonalne, ale i solidne i bezpieczne. Wśród rusztowań wymienić można podesty robocze, rusztowania drabinowe, aluminiowe i jezdne.

Wypożyczanie rusztowań

W latach 2016-2018 przeprowadzony został projekt badawczy pod nazwą „Model oceny ryzyka wystąpienia katastrof budowlanych, wypadków i zdarzeń niebezpiecznych na stanowiskach pracy z wykorzystaniem rusztowań budowlanych”. Szczegółowej ocenie pod kątem nośności, własności dynamicznych, prawidłowości panujących na nich warunków pracy poddano 120 rusztowań. Reprezentowały populację elewacyjnych rusztowań ramowych w Polsce.

Z badani wynika, że znaczącą pozycję na rynku mają firmy wypożyczające rusztowania. Właścicielami rusztowań w 66% są firmy wypożyczające, w 40% generalny wykonawca, w 14% podwykonawca. Jak wygląda kwestia montażu? Aż trzy czwarte, czyli 75% podmiotów montujących rusztowania to zewnętrzne firmy, 30% rusztowań montuje generalny wykonawca, a tylko 15% podwykonawca.

Czy na budowę trzeba kupować rusztowanie i szalunki?

Rusztowania i szalunki obsługują różne rodzaje robót, najczęściej budowy nowych obiektów, roboty elewacyjne – głównie docieplenia w istniejących budynkach. Czy trzeba inwestować w ich zakup? Jak podpowiada zdrowy rozsądek i wymienione wcześniej wyniki badań – rusztowania i szalunki opłaca się dzierżawić. Głównie dlatego, że ich kupno generuje większy koszt niż najem. Własny sprzęt trzeba też gdzieś przechowywać. To przecież urządzenia wielkogabarytowe i nie każdy dysponuje odpowiednio dużą i zabezpieczoną powierzchnią do magazynowania.

Rusztowania i szalunki są też potrzebne okresowo. Tym bardziej ich wynajem to dobre rozwiązanie. W niektórych firmach, m.in. w WEKTORZE, istnieje dodatkowa możliwość transportu sprzętu i jego późniejszy odbiór z budowy.

Co konkretnie oferujemy? Wynajem systemowych szalunków stropowych oraz rusztowań. W ofercie posiadamy:

  • stemple szalunkowe stalowe regulowane,
  • doki szalunkowe (różne długości),
  • trójnogi do stempli,
  • głowice pod doki szalunkowe,
  • rusztowanie typu „wieża” Krause, 6 mb.

Z nami możesz korzystać ze sprawdzonych rozwiązać używanych przez profesjonalistów w branży budowlanej. Wynajem szalunków i rusztowań to przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu na Twojej budowie. Wypożyczamy, montujemy i demontujemy cały sprzęt. Sprawdź nas!

Nie przegap naszych nowości, promocji i porad. Śledź nasz fanpage: WEKTORBUD Hurtownia Materiałów Budowlanych.