Pustak ceramiczny – co warto wiedzieć

Pustak ceramiczny – co warto wiedzieć

Obecnie na rynku występuje wiele różnych materiałów budowlanych, które z powodzeniem mogą służyć do wznoszenia ścian. Inwestor zwykle staje przed dylematem, co wybrać. Czasem wzoruje się na znajomych, którzy już się wybudowali, innym razem ma własne przemyślenia lub doradców. Odpowiedź na pytanie, jaki materiał wybrać na ściany, nie jest łatwa i oczywista. Gdyby tak było, mielibyśmy jeden dominujący materiał i żadnych dylematów.

Spośród szerokiej gamy materiałów możemy wyszczególnić materiały ceramiczne, z gazobetonu, silikaty, czy materiały keramzytowe. Każdy ma swoje wady i zalety oraz przeznaczenie. W tym wpisie przybliżymy temat materiałów ceramicznych stosowanych do wznoszenia ścian.

 

Cegła ceramiczna

Najbardziej znanym, najstarszym i powszechnie stosowanym materiałem jest cegła ceramiczna pełna. Jej zaleta to małe wymiary, przez co ciężar pojedynczej cegły jest niewielki. Pozwala stawiać mury ręcznie i bez dźwigania. Niestety to, co jest zaletą jest jednocześnie wadą, bo wydłuża nam czas murowania. Obecnie w budownictwie odchodzi się od wznoszenia budynków z cegły ceramicznej pełnej. Wykorzystywana jest raczej przy remontach i modernizacjach starych, zabytkowych kamienic.

 

Pustak ceramiczny

Współczesnym rozwiązaniem murowania ścian są pustaki ceramiczne. Mają większy wymiar niż cegła pełna, przez co szybciej się muruje. Kwestię ciężaru rozwiązują otwory w przekroju pustaka. Pustaki ceramiczne są wytrzymałe i trwałe, a ich zdolność „oddychania” i akumulacji ciepła doskonale wpisuje się w trend budownictwa energooszczędnego. Można z nich wykonać wszystkie rodzaje ścian, czyli ściany nośne zewnętrzne i wewnętrzne oraz ściany działowe. Ponadto pustaki o najszerszych przekrojach mogą być stosowane do budowy jednowarstwowych ścian zewnętrznych bez dodatkowego docieplenia.

Ceramiczne pustaki ścienne charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz akustycznymi. Dzięki dobrym właściwościom mechanicznym – z pustaków ceramicznych można z powodzeniem wznosić zarówno niewielkie budynki gospodarcze, jak i wielokondygnacyjne budynki mieszkaniowe.

 

Budowa z ceramiki

Pustak ceramiczny to wdzięczny budulec, który dzięki producentom i liderom w branży uzupełniany jest o ceramiczne systemy. Poza materiałami ściennymi mamy:

  • pustaki wentylacyjne będące dopełnieniem systemu ściennego,
  • ceramiczne systemy stropowe, w skład których wchodzą belki stropowe ze stopką betonowo-ceramiczną i pustaki stropowe,
  • nadproża ceramiczne.

Systemy te są stale modyfikowane a technologia ceramiczna jest stale rozwijana. Nie ograniczają się do jednego rodzaju czy wymiaru pustaka. Wymiarów jest ogrom, od cienkich ścian działowych, poprzez ściany do systemów dwu- i trzywarstwowych, po grube, jednowarstwowe ściany nie wymagające docieplenia.

Pustaki z izolacją

W najnowszym trendzie są pustaki, których szczeliny wypełnione są izolacją. Dzięki wypełnieniu pustaków wełną mineralną poprawiono właściwości cieplno-wilgotnościowe pustaka. Przykładem jest pustak szlifowany Porotherm 44 T Dryfix wypełniony wełną mineralną. Przeznaczony jest do budowy zewnętrznych ścian jednowarstwowych bez docieplenia. Murowany na cienkospoinową zaprawę do murowania na sucho, której zastosowanie znacznie przyspiesza prowadzenie prac budowlanych i poprawia parametry cieplne muru. Posiada wysokie parametry termiczne pozwalające na wykorzystanie w budynkach energooszczędnych.

Murowanie na pianę montażową jest coraz bardziej popularne. Pracujemy wtedy na pustakach szlifowanych, takich jak Porotherm Dryfix.

źródło: www.wienerberger.pl

Poza znanym producentem ceramiki budowlanej jakim jest Porotherm, polecamy również polską firmę z Ogrodzieńca KERAM. Podstawą jej oferty są pustaki ścienne ceramiki poryzowanej KERAM P+W typu „piórowpust”, które wykorzystuje się do ścian murowanych, nośnych, działowych oraz słupów.

źródło: www.keram.com.pl

 

Podsumowanie

To, z czego wybudujemy dom, to indywidualna decyzja, za którą z pewnością stoją argumenty i godzinne debaty oraz kalkulacje. Tak naprawdę każdy materiał ma swoje wady i zalety. Ostatecznie wszystko zależy od tego, co budujemy.

  • Jeśli szukasz najbardziej optymalnego rozwiązania dla Twojej budowy, chcesz dowiedzieć się więcej na temat materiałów ceramicznych – WEKTOR i nasi doradcy zapraszają do kontaktu i odwiedzenia hurtowni.
  • Potrzebujesz materiałów: pustaków ceramicznych, zaprawy murarskiej, pianokleju…? Zapraszamy! Potrzebujesz czego, czego nie widzisz w naszym e-sklepie? Zamówimy dla Ciebie towar.
  • Ne masz transportu do przewiezienia materiałów na Twoją budowę? Zgadnij, kto pomoże… Tak! Mamy transport i nie zawahamy się go użyć! Bezpiecznie i na czas dowieziemy materiały we wskazane przez Ciebie miejsce.
  • Jeśli jesteś na etapie poszukiwania wykonawcy, zajrzyj do naszego katalogu lokalnych wykonawców, których rekomendujemy.

 

Śledź nasz fanpage, by być na bieżąco: WEKTORBUD Hurtownia Materiałów Budowlanych.