Nie pękaj! To tylko skurcz betonu…

Nie pękaj! To tylko skurcz betonu…

Na wiosnę jak grzyby po deszczu wyrastają pierwiosnki, zawilce i… fundamenty. Tak, wiosna to idealna pora na rozpoczęcie budowy. Gdy puszczają mrozy, rozluźnia się grunt i wzrasta temperatura, ruszają prace ziemne oraz wylewanie fundamentów. A te ostatnie kurczą się i pękają. Dlaczego? Jak zminimalizować to zjawisko? Odpowiadamy!

 

Z czego wykonywane są fundamenty? Z betonu. A ten ma zdolność do odkształcania się i zmieniania swoich wymiarów w wyniku występujących w nim naprężeń. Takie stopniowe zmniejszanie się objętości betonu nazywane jest skurczem. Jest zjawiskiem naturalnym i powszechnym. Widok rys skurczowych w konstrukcjach nie powinien więc dziwić ani denerwować. Jak rozróżnić rysy skurczowe od innych rys na betonie i jak je naprawić? O tym już wkrótce… W tym wpisie skupimy się na rysach skurczowych.

 

Skurcz betonu – jak powstaje?

Skurcz jest wynikiem procesów chemicznych, czyli chemicznego wiązania wody w procesie hydratacji oraz fizycznych związanych z parowaniem wody do otoczenia, zachodzących w zaczynie cementowym. Najprościej rzecz ujmując skurcz pojawia się w momencie wysychania betonu. 20 do 50% przypadków to sytuacje spowodowane reakcjami chemicznymi i zachodzą one po dłuższym okresie przechowywania betonu w warunkach naturalnych.

Beton uzyskuje swoje parametry wytrzymałościowe po 28 dniach. Praktycznie po tym czasie twardnienia osiąga ok. 50% wartości całkowitej. Po roku – ok. 90%, a po 3 latach – 100%.

 

Mniej skurczu, mniej spękań i rys

Istnieją czynniki, które wpływają na przebieg i wartość skurczu betonu. Ich znajomość może zminimalizować skurcz. Należą do nich:

  • jakość i ilość cementu – im więcej cementu, tym większy skurcz,
  • właściwości oraz kształt ziaren kruszywa,
  • wskaźnik wodno-cementowy, tzw. w/c – im mniejszy, tym mniejszy skurcz,
  • wymiary i kształt elementów,
  • sposób przygotowania i zagęszczania mieszanki betonowej,
  • wiek betonu.

Zatem zmniejszając ilość cementu oraz wskaźnik w/c a zwiększając ilość oraz rozmiar kruszywa grubego w stosunku do piasku – minimalizujemy skurcz. Skurcze betonu możemy też ograniczyć dzięki chemii budowlanej, ale o tym za chwilę…

Fundament to podstawa!

Fundamenty są podstawą konstrukcji każdego budynku. By uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci zarysowań skurczowych płyt fundamentowych, warto wziąć pod uwagę nie tylko konstrukcję domu i warunki gruntowe, ale również technologię budowy i rodzaj materiałów. Nie bez znaczenia jest także samo wykonawstwo.

W kwestii materiałów stosować można cementy glinowe lub ekspansywne. Popularne są chemiczne domieszki przeciskurczowe. Ich zadaniem jest modyfikacja właściwości betonu. Polecanym przez nas preparatem jest LBN JONIEC. To przeciwskurczowa domieszka do betonu stosowana w budownictwie do wypełnień betonowych jako środek przeciwdziałający zmniejszeniu objętości betonu. Znajdziesz ją na naszych półkach.

Warto pamiętać, że na trwałość konstrukcji ścian fundamentowych fundamentu wpływają nie tylko dobrej jakości bloczki betonowe, ale również zaprawa. Fundamentowych prac budowlanych nie wolno traktować z pobłażaniem. Fundament powinien być dobrze wypoziomowany, by prawidłowo wymurować na nim ściany. Warto po prostu trzymać się projektu oraz użyć zaleconych w nim materiałów budowlanych.

Stawiasz fundamenty? Potrzebujesz materiałów i doświadczonej ekipy fachowców? WEKTOR zna się na jednym i drugim. Skontaktuj się z naszymi doradcami, albo odwiedź hurtownię w Świdnicy i porozmawiamy o wszystkim, czego potrzebuje Twoja budowa, od fundamentu aż po dach. Nie pękaj! Jesteśmy od tego, by Ci pomóc.

 

Śledź nasz fanpage, by być na bieżąco: WEKTORBUD Hurtownia Materiałów Budowlanych.