Obalamy 5 mitów na temat fotowoltaiki

Obalamy 5 mitów na temat fotowoltaiki

Fotowoltaika to nowoczesna technologia wykorzystująca energię słoneczną, służąca wytwarzaniu prądu. Temat budzi sporo kontrowersji. Okres zwrotu instalacji fotowoltaicznej, kwestia pozwoleń, opłacalność inwestycji… To powoduje, że potencjalnemu inwestorowi technologia może jawić się jako problematyczna, pełna pułapek, wątpliwa. Nie taka fotowoltaika straszna, jak ją malują! Postanowiliśmy rozprawić się z typowymi obawami inwestorów rozważających wykorzystanie tej technologii w swoich domach.

 

Garść faktów na temat fotowoltaiki

Fotowoltaika to technologia pozwalająca przetwarzać energię słoneczną na energię elektryczną. Z kolei panele fotowoltaiczne to urządzenia, w których dochodzi do wytworzenia prądu z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu efektu fotowoltaicznego. Panele słoneczne wytwarzające energię elektryczną określa się mianem ogniw fotowoltaicznych. Energia słoneczna produkuje więc ciepło, mogące służyć do ogrzewania wody lub pomieszczeń.

Technologia PV jest na dzień dzisiejszy rozwiązaniem tańszym niż morska energetyka wiatrowa i staje się coraz bardziej konkurencyjna wobec energetyki wiatrowej. Liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych są Niemcy. W kwietniu 2017 r. niemiecka produkcja energii słonecznej osiągnęła wartość szczytową wszechczasów – 27,6 gigawata. Stanowiło to jedną trzecią całkowitego zapotrzebowania na energię.

Fotowoltaika przyczynia się do zmniejszenia rachunków za energię elektryczną i stanowi alternatywę dla energetyki konwencjonalnej. Ogranicza negatywny wpływ na środowisko. Wokół niej krąży jednak wiele mitów i błędnych opinii. Postanowiliśmy się z nimi rozprawić. Oto 5 mitów na temat fotowoltaiki.

 

MIT 1. W Polsce jest za mało słońca

Czy rzeczywiście w Polsce mamy tak mało słonecznych dni? To wielki mit. Fakty mówią coś innego. Mapy nasłonecznienia naszego kraju wskazują, że mamy 1000 kWh/m2 energii od słońca. To nasłonecznienie zbliżone do tego, które mają nasi sąsiedzi Niemcy – liderzy w kwestii inwestowania w PV. Taka ilość energii jest całkowicie wystarczającą do rozwoju energetyki słonecznej.

MIT 2. Instalacja nie działa w pochmurne dni i w zimie

Zgoda, że największym naturalnym źródłem energii, jakie mamy do dyspozycji jest energia słoneczna. Jest zasobem niewyczerpalnym i bezpłatnym. Lecz twierdzenie, że panele fotowoltaiczne nie działają w pochmurne dni oraz w okresie zimowym to błędna logika. Panele działają przez cały rok. Do produkcji prądu z ogniw potrzebne jest bowiem światło, a nie ciepło. Warto wiedzieć, że panele fotowoltaiczne pochłaniają dwa typy promieni:

  • bezpośrednie
  • oraz rozproszone przez chmury, opady deszczu oraz śniegu.

Jak w takim razie na wydajność paneli wpływają zimowe temperatury? Odpowiedź brzmi: nijak, bo temperatura nie ma z wydajnością nic wspólnego. Produkcja prądu to następstwo efektu fotowoltaicznego. Najprościej mówiąc zachodzi pod wpływem działania promieniowania słonecznego (fotonów) na powierzchnię półprzewodnika.

Trzeba pamiętać, że w miesiącach zimowych, mimo krótszych dni, mamy często piękną i słoneczną pogodę. To idealne warunki dla paneli. Bez obaw! Silny mróz nie uniemożliwia pracy instalacji. Co więcej, instalacja zimą pracuje wydajniej. Jak to możliwe? Panele fotowoltaiczne pracują lepiej, gdy moduły fotowoltaiczne nie są nagrzane. Chłód i wiatr są więc zjawiskami korzystnymi.

A co dzieje się z instalacją w pochmurne dni? Przestaje pracować w taką pogodę? Oczywiście, że nie, bo w pochmurne dni do Ziemi dociera tzw. promieniowanie rozproszone. Energia produkowana jest nieprzerwanie, choć panele generują mniej energii niż w warunkach silnego naświetlenia.

Podsumowując ten mit, instalacja fotowoltaiczna działa przez cały rok. Fakt, że uzyski energii w okresach zimowych mogą być niższe niż w pozostałych miesiącach. Ostatecznie instalacja działa całorocznie, a każda wyprodukowana kilowatogodzina będzie cenna, bo wpływa na oszczędności właściciela instalacji PV.

 

MIT 3. Montaż paneli wymaga pozwolenia

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wykonywanie robót polegających na montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej, nie wymaga pozwolenia na budowę. Jeżeli moc naszej instalacji nie przekroczy 40 kW nie ma obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę dla wykonywanej instalacji PV na gruncie lub na budynku (o ile nie wymaga to dodatkowych robót budowlanych związanych np. z wymianą dachu). Dodatkowo dzięki Ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii proces wykonania mikroinstalacji i podłączenia jej do sieci został uproszczony.

MIT 4. Zakup, montaż i utrzymanie instalacji do duży koszt

Na początek wyjaśnijmy, co składa się na małą elektrownię słoneczną. Będą to:

  • panele fotowoltaiczne – najdroższy element instalacji, którego wartość zależeć będzie od wielkości systemu, producenta oraz technologii, w jakiej wyprodukowano dane panele,
  • inwerter odpowiedzialny za dostosowanie parametrów prądu do domowej instalacji elektrycznej,
  • okablowanie
  • montaż.

Największą składową ceny instalacji jest koszt urządzeń. Jak wypada ten koszt w porównaniu z cenami innych urządzeń w domu albo firmie, takich jak piece CO, pompy ciepła, przydomowe oczyszczalnie? Jest porównywalny i wcale nie większy. Fotowoltaika to technologia, która w ostatnich latach stała się bardziej powszechna i mocno potaniała.

Pamiętajmy też, że markowe urządzenia, wchodzące w skład elektrowni słonecznej, cechują się długą gwarancją. Jest to co najmniej 10 lat dla paneli oraz 5 lat dla inwerterów. Żywotność urządzeń jest także bardzo długa, dla dobrych modułów słoneczny może sięgać nawet 25-30 lat. Panele fotowoltaiczne osiągają sprawność od 95% w okresie zaraz po montażu do około 80% na koniec okresu gwarancyjnego. Ponadto wydatek związany z uruchomieniem mikroinstalacji słonecznej zaczyna zwracać się natychmiast, skutkując znaczną redukcją rachunków za energię elektryczną.

Przeliczmy jeszcze czas zwrotu tej inwestycji.

  • 1 kWh energii to 0,6 zł
  • instalacja fotowoltaiczna o przykładowej mocy 4 kW wytwarza prąd o wartości 2200 zł rocznie
  • instalacja 4 kW to koszt 30 tysięcy zł

Przy takiej cenie na zwrot inwestycji inwestor będzie czekał 14 lat. Przy założeniu nieuniknionego wzrostu cen za energię elektryczną okres ten będzie się skracał.

MIT 5. Fotowoltaika się nie opłaca!

Wróćmy na chwilę do naszego lidera, jakim są Niemcy. Tu w latach 2006-2016 cena energii słonecznej spadła o 74 procent. Fotowoltaika rzeczywiście przez długi czas uważana była za najdroższe źródło energii. W latach 2008-2015 jej ceny w Polsce spadły o około 57 procent (źródło: book.energytransition.org). To dobre wiadomości dla osób rozważających uniezależnienie się od dostawców energii i ich cen.

Biorąc pod uwagę polskie warunki klimatyczne i nasłonecznienie przyjmuje się, że optymalnie zainstalowany 1 kWp systemu fotowoltaicznego złożony z komponentów o dobrej jakości jest w stanie wyprodukować rocznie ok. 1000 kWh energii. To darmowy prąd dla domu. Można nim zasilać domowe odbiorniki energii elektrycznej, takie jak pralki, lodówki, zmywarki, czy oświetlenie.

 

Chcesz więcej ciekawych informacji od WEKTORA? Sprawdź, co znajdziesz na naszym fanpage’u na Facebooku. Informujemy o bieżących nowościach i promocjach produktowych, spotkaniach w naszej firmie, edukujemy inwestorów i wykonawców.