Glony na elewacji – jak sobie z nimi poradzić?

Glony na elewacji – jak sobie z nimi poradzić?

Gdzie najczęściej występują glony na budynkach? Dlaczego glony pojawiają się na ścianach? Czym grozi rozwój mikroflory na elewacjach? Jak walczyć z tym skażeniem mikrobiologicznym? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w tym wpisie blogowym. Zapraszamy do lektury i przede wszystkim poznania sposobów na to, jak ustrzec się przed zielonymi i brązowymi nalotami na elewacji.

 

Gdzie występują glony?

Glony najczęściej pojawiają się:

  • na zacienionych ścianach północnych i wschodnich,
  • w miejscach nierówności na styku płyt warstwy ocieplającej,
  • na ścianach zawilgoconych, np. wskutek uszkodzonych obróbek blacharskich,
  • na skomplikowanych bryłach budynku, w których występują miejsca niedostatecznie doświetlone lub źle przewietrzane,
  • na budynkach w pobliżu zbiorników wodnych,
  • na terenach nadmorskich ze względu na wilgotność powietrza,
  • na budynkach w pobliżu drzew i krzewów, gdzie zarodniki i cząstki organiczne występują w dużym stężeniu,
  • na budynkach w pobliżu dużych arterii ina obszarach przemysłowych, ponieważ osadzający się na elewacji brud i kurz stanowi pożywkę dla mikroorganizmów.

Dlaczego glony rosną na elewacji?

Z powodu kondensacji wody na powierzchni elewacji. Rozwoju drobnoustrojów sprzyja wysoka izolacyjność ścian po modernizacji i wysoka szczelność stosowanych obecie wypraw zewnętrznych, czyli tynków i farb.

 

Czym grożą glony?

Te mikroorganizmy nie tylko powodują utratę walorów estetycznych budynku. Zniszczeniu ulega warstwa tynku elewacyjnego, przez zawilgocenie warstwy ocieplenia ściany tracą właściwości termoizolacyjne. W skrajnych sytuacjach na wewnętrznych powierzchiach ścian pojawia się pleśń.

Mikroorganizmy powodują korozję biologiczną materiałów budowlanych, dlatego najlepiej zapobiegać ich rozwojowi.

Brak przeglądów elewacji i przeprowadzania zabiegów czyszczących i renowacyjnych prowadzi do degradacji budynku, obniżenia jego wartości.

 

Jak walczyć z glonami

Już na etapie budowy. Wybierając materiały i elementy budowlane należy wybierać takie, które będą odporne na zgrzybienie i inne formy biodegradacji.

Bardzo ważny jest dobór warstwy zewnętrznej tynku, farby do warunków środowiskowych. Na rynku istnieją tynki i farby uodporniające na korozję biologiczną przez obecność substancji czynnych zwanych biocydami. Zapewniają one długotrwałą ochronę.

Warto też stosować regularne przeglądy. To pozwoli w porę wykryć i usunąć pierwsze objawy skażenia powierzchni. Najprostszą profilaktyką jest czyszczenie elewacji co kilka, kilkanaście lat. Zabiegi konserwacyjne polegają na myciu elewacji wodą pod ciśnieniem za pomocą myjki ciśnieniowej. Do wody dodaje się specjalny środek do mycia fasad.

Przy widocznym wzroście grzybów pleśniowych i glonów konieczne będą zabiegi dezynfekcyjne i zabezpieczające. Pomogą w tym preparaty przeznaczone do usuwania glonów i grzybów. Na koniec warto zastosować farbę o zwiększonej odporności na porastanie, czyli farbę z dodatkiem biocydów.

 

Chcesz ustrzec się przed nalotami glonów? Zapraszamy do WEKTORA. Pomożemy dobrać odpowiednie farby i tynki. Posiadamy również w ofercie środki pleśnio-grzybobójcze, które skutecznie niszczą pleśń, glony, grzyby i bakterie.

Pamiętaj też, że możesz zlecić ekspertyzę mykologiczno-budowlaną. W efekcie otrzymasz:

  • opis badanego obiektu wraz dokumentacją fotograficzną przedstawiającą stan faktyczny budynku z jego zagrożeniami,
  • rozpoznanie przyczyn powstania zagrożeń biologicznych,
  • metody usunięcia przyczyn tych zagrożeń,
  • klasyfikację zagrożeń biologicznych (tj. grzybów, pleśni, glonów, bakterii, owadów).
  • zalecenie środków chemicznych zwalczających szkodniki i dobór metody ich stosowania,
  • dokumentację techniczną – zaznaczenie na planach i rysunkach, gdzie występuje porażenie, zaznaczenie miejsc, w którym powinny być wykonywane prace związane z usunięciem problemów.

 

Bądź z nami na bieżąco! Polub nasz fanpage i śledź inne wskazówki oraz ofertę hurtowni WEKTOR.