Budowa w zimie

Budowa w zimie

Niesprzyjające warunki zewnętrzne, niska tempera, mroźne powietrze i wiatr. Czy to są powody do tego, by nie budować zimą? Oczywiście, że nie! Okres zimowy można poświęcić na wiele działań. Sprawdź, jakie prace można kontynuować nawet w niskiej temperaturze, w jaki sposób betonować zimą i czego w tym okresie absolutnie nie należy robić.

 

Na co poświęcić okres zimowy?

Nim przejdziemy do omówienia rodzaju prac budowlanych możliwych do wykonywania w zimie, najpierw kilka podpowiedzi na temat wykorzystania zimowego czasu na działania pośrednio związane z budową.

Zima to dobry czas, by na przykład zapoznać się z technologiami, dokonać przeglądu pomysłów, przedyskutować koncepcje, czy zebrać oferty od wykonawców. To najlepszy okres na zlecenie prac projektowych, jak również dobry moment na załatwianie formalności i uzgodnień, wystąpienie o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie robót. Te ostatnie bywają czasochłonne. Warto więc zająć tego rodzaju sprawami na spokojnie.

W zimie odbywają się również branżowe targi. Najbardziej prestiżowe i największe to Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA, które odbywają się w Poznaniu. Zazwyczaj odbywają się w lutym. W jednym miejscu mamy do dyspozycji architektów, projektantów, firmy z branży budowlanej. To wydarzenie pozwala też zapoznać się z najnowszymi technologiami i nazbierać masę inspiracji. Targom BUDMA towarzyszyć będą targi Windoor-tech – Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad.

 

Zimą można również zrobić listę potrzebnych materiałów budowlanych, rozejrzeć się za nimi w hurtowni, zrobić ich wycenę. Jeśli chcesz wiedzieć, ile będzie kosztował Twój wymarzony dom, wystarczy nas odwiedzić wraz z projektem. Wycenimy stan surowy budynku uwzględniając wszelkie detale.

Co więcej część materiałów takich jak tynki, zaprawy, czy farby, można zamówić, a nawet zakupić już w zimie a odebrać dopiero na wiosnę. Dla wielu osób to wygodne rozwiązanie.

Przy budowie domu warto przemyśleć, czy postawić na tradycyjną więźbę dachową, którą cieśle będą stawiać z poszczególnych elementów, takich jak krokwie, płatwie, jętki, kleszcze, czy może wybrać prefabrykowane wiązary dachowe, które przyjadą na budowę w całości gotowe jedynie do montażu. W przypadku drugiego rozwiązania czas budowy skróci się. Firma WEKTOR wykonuje wyceny oraz projekt wiązarów dachowych.

 

Jakie prace prowadzić zimą na budowie?

Zima w budownictwie to również sezon tętniący życiem, tyle, że w nieco mniej sprzyjających warunkach. Coraz bardziej nowoczesne materiały i technologie pozwalają nam na prowadzenie robót w zimie.

Kontynuuje się prace budowlane takie jak:

  • roboty ziemne,
  • roboty murarskie,
  • prace zbrojarskie i betoniarskie,
  • prace ciesielskie.

 

Ochrona materiałów budowlanych w zimie

Każdy materiał budowlany posiada swoją wytrzymałość i parametry, w których może zostać wbudowany. Dlatego materiały należy przechowywać we właściwych warunkach i koniecznie zabezpieczać przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, aby nie przemarzły oraz by nie dopuścić do ich przemoczenia.

Nie wolno pozostawić materiałów, bloczków budowlanych bez przykrycia, dopuścić do ich zawilgocenia lub przemarznięcia. Bloczki powinny być zabezpieczone przykryciem, stać na paletach w suchym miejscu, chronione przed promieniami UV (szczególnie styropian), masy wodne w ciepłych pomieszczeniach o dodatniej temperaturze. Najbardziej niebezpieczną sytuacją jest narażenie materiału na cykliczne zamarzanie i rozmarzanie. Materiał może ulec zniszczeniu i nie nadawać się do wykorzystana. Trzeba również uważać, by w świeżo ułożonym betonie nie zaczęła zamarzać woda zarobowa. Zmieniająca się w lód woda może zniszczyć strukturę betonu.

W zimie podczas prac prowadzonych wewnątrz stosuje się ogrzewanie nadmuchowymi nagrzewnicami elektrycznymi. Przyspieszają one procesy technologiczne. Ogrzewają elementy budynku, osuszają pomieszczenia w trakcie prac wykończeniowych, ogrzewają budynki biurowe i socjalne na większych budowach.

 

Czy można betonować zimą?

Tak. Przy wykonywaniu robót betonowych w zimie należy pamiętać o zastosowaniu betonu z chemicznymi domieszkami. Pozwalają one na skuteczne wykonanie robót w obniżonej temperaturze. Najlepszym w tego typu sytuacjach rozwiązaniem jest zamówienie mieszanki betonowej w wytwórni, która zagwarantują nam jej jakość.

Oprócz samego materiału bardzo ważne jest jego prawidłowe ułożenie w deskowaniach i jego późniejsza pielęgnacja, polegająca w tym przypadku na obłożeniu deskowania specjalnymi matami.

W zimie należy dokonać przykrycia wylanych fundamentów, zabezpieczyć stropy matami i innymi materiałami izolacyjnymi o właściwościach paroprzepuszczalnych.

 

Czego absolutnie nie robić w zimie?

Istnieją typy robót, z którymi lepiej poczekać do wiosny. Będą to typowe roboty mokre: tynkowanie, malowanie oraz murowanie i betonowanie przy zastosowaniu materiałów bez dodatków przeciwmrozowych.

W okresie zimowym nie wchodzimy na dachy z papy tradycyjnej, ponieważ ze względu na gorsze właściwości niż dachy z papy termozgrzewalnej – mogą ulec zniszczeniu. Ze względu na oszronienia i oblodzenia trzeba zachować szczególną ostrożność na dachach skośnych.

Ponadto ze względu na przemarzanie gruntu nie zaleca się wykonywania robót ziemnych.

W przypadku wątpliwości zawsze warto sięgnąć do karty technicznej materiały bądź systemu, na której znajduje się informacja, w jakich temperaturach można wykonywać dane prace.

 

My również służymy wsparciem. Nasi doradcy pomogą w wyborze najlepszych materiałów i rozwiązań.
Chcesz więcej porad? Znajdziesz je na naszym fanpage’u na Facebooku. Sprawdź, jak w warunkach zimowych wyglądają zalecenia dotyczące wykonywania prac hydroizolacyjnych.