fbpx

Uszczelnianie okien – mini poradnik

Uszczelnianie okien – mini poradnik

Nieszczelne lub zbyt szczelne okna to problemy wielu mieszkań i domów. Czasem ciężko jest je wykryć na pierwszy rzut oka. Niestety nieszczelności mogą być powodem dużego dyskomfortu mieszkania, a zbyt duża szczelność i nieodpowiedni mikroklimat wewnątrz mogą stać się przyczyną powstawania wilgoci i pleśni. Zastanawiasz się teraz, czy Twoje okna są odpowiednio uszczelnione? Słusznie! Przeczytaj więc nasz mini poradnik, by uniknąć makro zaskoczenia, zadbać o uszczelnianie okien i mieć spokojną głowę.

 

Nieszczelne okna – jak rozpoznać?

Najczęstszym i najprostszym sposobem zdiagnozowania nieszczelnego okna jest temperatura odczuwalna w pomieszczeniu. Jeśli przy podobnej kubaturze pomieszczeń i takim samym ogrzewaniu, w jednym z pomieszczeń nie możemy utrzymać takiej samej temperatury i jest ona niższa (czasem nawet o kilka stopni) to znak, że okno może być nieszczelne. Przy wietrznej pogodzie miejsce nieszczelności może wyznaczać ruszająca się firanka. Okno może też trzeszczeć przy silnych podmuchach wiatru oraz przepuszczać hałas, szum, gwizdy wiatru z zewnątrz.

 

Nieszczelne okna – przyczyny

Zacznijmy od diagnostyki. Dlaczego okno może być nieszczelne? Jest wiele czynników, które mogą
na to wpłynąć, między innymi:

 • Przesunięcie pomiędzy zaczepem na ościeżnicy a suwakiem skrzydła.
  To znak, że okno zostało źle wykonane na etapie produkcyjnym.
 • Występowanie tarcia, np. w okolicach zaczepu mikrowentylacji.
  Kiedy skrzydło środkowe ociera na dole, haczy o zaczep rozwiewno-uchylny, to znak, że
  skrzydło wymaga regulacji, np. polegającej na podniesieniu okna do góry.
 • Spłaszczone lub niedokładnie nałożone uszczelki.
  Jeśli widzisz piasek pomiędzy uszczelką a oknem jest to znak, że uszczelki są
  uszkodzone. Kiedy uszczelka się rusza to znak, że jest niepodklejona. Najczęstszą przyczyną
  odklejającej się uszczelki jest zimno – uszczelki kurczą się pod jego wpływem.
 • Silikon pomiędzy oknem a parapetem.
  Przewiew może występować w momencie kiedy szpara pomiędzy oknem a parapetem nie
  została w żaden sposób zabezpieczona, lub z biegiem czasu silikon stracił swoje właściwości.
 • Blokowanie się okucia.
  Najczęściej spowodowane jest zaniedbaniem zewnętrznej strony okna. Piach i tynk (np. poremontowy) wpadający na okucie, powoduje jego blokowanie się a w konsekwencji
  żywotność okucia zmniejsza się. Należy pamiętać o dokładnym czyszczeniu zewnętrznej
  części okna, przede wszystkim górnej.
 • Nie dokręcone klamki.
  Jeśli są niedokręcone może występować nieszczelność. Naprawa
  jest dziecinnie prosta, ponieważ wystarczy je dokręcić za pomocą wkrętarki lub wkrętaka
  krzyżakowego.

Zbyt szczelne okna – jak rozpoznać?

Wbudowanie zbyt szczelnych okien może prowadzić do odcięcia możliwości napływu powietrza zewnętrznego. Brak odpowiedniej wentylacji pomieszczenia w wielu przypadkach powoduje powierzchniową kondensację wilgoci. To z czasem może doprowadzić do rozwoju pleśni. Nadmierna szczelność może być nie mniej kłopotliwa, co nieszczelne okna.

 

Zbyt szczelne okna – przyczyny

Za „zbyt szczelne” okna odpowiadać mogą użyte materiały lub nieumiejętna eksploatacja mieszkania. Do powstawania wilgoci w mieszkaniu przyczyniają się zatem następujące zachowania:

 • Wbudowanie okien z tworzyw sztucznych lub okien drewnianych z zamontowanymi uszczelkami.
  Współczynnik infiltracji w takich oknach może być nawet 10-krotnie niższy od wymaganego.
 • Stosowanie okien energooszczędnych.
  Ich parametry termoizolacyjne to niekiedy chwyt marketingowy. Okna energooszczędne, czy pasywne muszą spełniać wyśrubowane wymagania dotyczące ich izolacyjności cieplnej. Brak nawiewu powietrza może prowadzić do rozwoju pleśni, a w dalszej kolejności powodować uczulenia i zagrażać zdrowiu mieszkańców.
 • Zaklejanie kratek wentylacyjnych przez mieszkańców.
 • Unikanie wietrzenia pomieszczeń.
 • Montowanie w łazience pełnych drzwi zamiast drzwi z otworami dla dopływu powietrza.
 • Obniżanie temperatury w mieszkaniu (w celu oszczędności).
 • Utrudnianie cyrkulacji powietrza poprzez zastawianie ścian zewnętrznych meblami.
 • Zasłanianie grzejników ozdobnymi kratkami.

 

Uszczelnianie okien

Zarówno nieszczelność, jak i zbytnia szczelność okien może powodować wilgoć, co ostatecznie często kończy się pleśnią na ścianach. Pozbycie się jej wymaga nakładów finansowych oraz czasowych, niekiedy przeprowadzenia remontu. Zamiast zwalczać lepiej zapobiegać. Ale w jaki sposób?

Rozważ samodzielne działania. Aby rozwiązać problem z nieszczelnością, należy przesunąć zaczepy i zamontować je w odpowiednim miejscu, czyli 3 mm nad zaczepem okna. Potrzebujemy do tego tylko wkrętarki lub nawet zwykłego wkrętaka. Pozostałe otwory można zakryć silikonem. Tego typu naprawa wpływa na przyczepność okna do ramy. Wcześniej zaczepy haczyły nam z uszczelkami, przez co przyczepność była słaba. Przez to do naszego mieszkania dostawała się wilgoć i wiatr.


Kolejną mało skomplikowaną naprawą jest podniesienie skrzydła. Aby to zrobić należy wyregulować dolny zawias wkręcając śrubę. Dokonujemy tego przy otwartym oknie, a po zakończeniu musimy pamiętać o sprawdzeniu, czy okno nam się nie blokuje. Jeśli tak to znak, że za bardzo je podnieśliśmy. Można też dokonać regulacji siły docisku. Podczas tej czynności powinny być widoczne przesunięcia się suwaka. Okucia znajdziemy na mimośrodzie, więc nie powinno to sprawiać żadnych problemów. Nie musimy się bać, że podczas tej czynności uszkodzimy nasze okno.

Regulacje są zalecane w zależności od naszych potrzeb. Naprawę podejmujemy dopiero, gdy zauważamy niepokojące oznaki, takie jak przewiewy bądź tarcie. Jeśli mimo podjętych działań, okno nadal jest nieszczelne, warto skontaktować się ze specjalistą. Bywa, że niewłaściwy montaż okna, mimo samego okna wykonanego z dobrych materiałów i o najlepszych parametrach cieplnych, będzie przyczyną mostków termicznych, strat ciepła oraz problemów z ogrzaniem mieszkania.

 

Przegląd okien

O czym jeszcze warto pamiętać? O przeglądach okien przez producenta. Taki przegląd polega na regulacji, sprawdzeniu uszczelek, ogólnego stanu okna po 5-cio letnim okresie użytkowania. Najlepiej, gdy serwis producenta wliczony jest w cenę okien i montażu. Niektórzy producenci i autoryzowane przez nich firmy udzielają przedłużonej gwarancji nawet do 10 lat. To ważne, bo nowe budynki często jeszcze po kilku latach „pracują”, osiadają, więc takie przeglądy są jak najbardziej wskazane. Nawet jeśli nie przysługuje nam wspomniany serwis, powinniśmy sami dbać o pielęgnację okien ze względu na ich starzenie się i wykonywać takie przeglądy na własny koszt, ewentualnie wezwać fachowca. Najlepiej zgłosić się do dobrych certyfikowanych montażystów lub punktów sprzedaży okien.

O szczelności okien decydują dwa podstawowe czynniki – okna i prawidłowy montaż. Pamiętajmy o tym! Do prawidłowego montażu używamy produktów dedykowanych o odpowiednich właściwościach.
W naszej hurtowni WEKTOR posiadamy pianę montażową do PCV oraz listwy przyokienne. Są w ciągłej sprzedaży i w różnej kolorystyce. Ułatwiają obróbkę okna, poprawiają estetykę i szczelność okien.

Obejrzyj film instruktażowy montażu listwy dylatacyjnej przyokiennej z użyciem nienasiąkliwej pianki polietylenowej, stanowiącej element dylatacyjny o parametrach precyzyjnie dobranych do pracy w miejscach szczególnie narażonych na pęknięcia tynku.

By być na bieżąco z naszymi doradcami, spotkaniami organizowanymi dla wykonawców, nowościami i promocjami – zapraszamy do śledzenia naszego fanpage’a WEKTORBUD Hurtownia Materiałów Budowlanych.