fbpx

Skuteczne sposoby na czyste fugi – co musisz wiedzieć?

Skuteczne sposoby na czyste fugi – co musisz wiedzieć?

Fugi to nie lada wyzwanie dla pani lub pana domu! Szczególnie jeśli są one jasne. Potrafią się szybko pobrudzić i zszarzeć. Czyszczenie ich może wydawać się uciążliwe, jednak robienie tego poprawnie przynosi efekty. Zadajesz sobie pytanie, co zrobić, żeby do tego nie dopuścić, czy to naprawdę takie trudne, aby utrzymać je w pierwotnym kolorze? Świetnie, jesteś w dobrym miejscu.

 

Jak często myć fugi?

Jak to z porządkami bywa, wiadomo – im częściej tym lepiej. Jednak mało kto podczas codziennych porządków pamięta o fugach i nie ma w tym nic dziwnego. To czasochłonne zajęcie, czyszczenie centymetr po centymetrze, często na kolanach, którego efektów nikt nie widzi, poza tym, który się temu poświęca 🙂 Czyszczenie fug zalecane jest przynajmniej raz w miesiącu. W pobliżu kabiny prysznicowej oraz tuż przy umywalce trzeba jednak robić to częściej.

 

Środki do czyszczenia fug

Jakich środków użyć, by czyszczenie fug poszło nam szybko i sprawnie? Zanim użyjesz jakiegokolwiek specjalistycznego preparatu, warto zwrócić uwagę na to, czy nie będzie on szkodliwy. Niektóre płyny mogą zawierać np. z chlor, przez co preparat może mieć nieprzyjemny zapach, opary mogą oddziaływać silnie, drażniąc drogi oddechowe. Jeśli zdecydujesz się na zakup i czyszczenie takim płynem, koniecznie użyj rękawiczek. W przypadku silnych oparów – nawet maseczki materiałowej i okularów. Dodatkowo sprawdzaj pH każdego środka czystości. Powinno być neutralne.

Preparaty przeznaczone do fug mają bardzo zróżnicowane ceny. Różnica może wynosić nawet 80 złotych. Jednak nie zawsze drogie, znaczy lepsze. Wadą takich środków, nawet tych z górnej półki, jest zazwyczaj nadmierne pienienie się. Płyty te są trudne w użyciu, bądź po prostu szkodliwe. Najtańsze metody czyszczenia fug to te domowe, stare, babcine sposoby. Sprawdzają się w przypadku niewielkich zabrudzeń

 

Czyszczenie fug – domowe sposoby

Czyszczenie fug regularnie „babcinymi” sposobami, może przynieść rewelacyjne efekty! Pierwszym domowym środkiem czystości może być ocet połączony z sodą oczyszczoną. Ta mieszanka powinna poradzić sobie nawet z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami. Wlej do miski 100 ml octu, następnie 100 ml wody i wsyp całe opakowanie sody. Taką mieszankę nałóż na zabrudzone fugi i pozostaw na 40 minut. Po tym czasie wystarczy zmyć resztki wodą i nasze fugi są jak nowe.

Drugim bardzo prostym domowym sposobem jest sok z cytryny! Idealnie sobie radzi z pielęgnacją jasnych fug, jednak nie nadaje się on do ciemniejszych odcieni. Taki sok wystarczy nanieść na brudne fugi na 15 minut, a po tym czasie zetrzeć go wilgotną ściereczką. Jest to najszybsza metoda, jednak nie radzi sobie ona z zabrudzeniami z tłuszczu.

Jeśli nie posiadasz takiej ilości soku z cytryny, bądź sody oczyszczonej w domu, na pewno znajdziesz w swojej łazience pastę do zębów. Pasta idealnie sprawdza się przy zabrudzeniach zebranych przez nasze fugi. Użyj jej wraz z niepotrzebną już, bądź starą szczoteczką do zębów. Na szczoteczkę nanieś niewielką ilość pasty, przetrzyj nią fugi i pozostaw również na 15 minut. Po tym czasie zmyj wodą i ciesz się z odświeżonego wyglądu fug.

Impregnaty do płytek i fug

Domowe sposoby nie poradzą sobie jednak z niektórymi zabrudzeniami, jak oleje, tłuszcze, plamy z kawy i herbaty. Nie zabezpieczą powierzchni impregnując ją. Nie zmniejszą ryzyka powstawania wykwitów i nie zatrzymają rozwoju korozji biologicznej na powierzchni fug. Do tego potrzebny jest skuteczny preparat, jak np. „ATLAS impregnat do fug i płytek” produkowany jest na bazie wodnej dyspersji akrylowej. Jakie ma właściwości?

  • ułatwia utrzymanie czystości – dzięki dużej zdolności do penetracji wnika w wierzchnią warstwę płytek i fug, jednocześnie tworząc na ich powierzchni trwałą powłokę ochronną,
  • nadaje delikatny połysk płytkom nieszkliwionym,
  • jest bezbarwny – po wyschnięciu uwydatnia kolor podłoża,
  • jest paroprzepuszczalny,
  • jest odporny na typowe środki czyszczące – nie ulega wymyciu podczas standardowej pielęgnacji okładziny.

 

Nadaje się do fug na tarasach, balkonach, jak i wewnątrz – w łazienkach, kuchniach, korytarzach, schodach i holach. Preparat można stosować na różnych rodzajach powierzchni jak fugi cementowe, płytki o wysokiej chłonności (ceramiczne nieszkliwione, kamienne i cementowe), stare okładziny ceramiczne, płytki o niskiej chłonności, np. gres szkliwiony, gres polerowany.

Do regularnego czyszczenia powierzchni z typowych zabrudzeń użytkowych, takich jak: błoto, kurz, ślady butów, ślady opon, kawa, wino, rekomendujemy środek „ATLAS czyste fugi”. Oczyszcza spoiny, nie rozpuszcza fug, przygotowuje powierzchnię po wspomnianą wcześniej impregnację. Jest też szybki i łatwy w użyciu. Pomoże fugom odzyskać świeżość i kolor.

Błędy przy czyszczeniu fug

Posiadanie dobrego preparatu to jedno. Trzeba jednak uważać, by nie zniszczyć fug przez sposób ich czyszczenia. Najczęstszym błędem przy myciu fug jest używanie do tego ostrych narzędzi, takich jak druciaki czy nóż. Nie wolno tego robić, ponieważ można uszkodzić zarówno płytkę jak i czyszczoną fugę.

Zaleca się mniejsze i znacznie miększe narzędzia. Możemy użyć wcześniej już wymienionej szczoteczki do zębów (najlepiej z miękkim włosiem), ale i gąbek do mycia ciała lub bawełnianych szmatek.

Wszystkie akcesoria do czyszczenia płytek i fug znajdziesz w WEKTORZE. Odwiedź naszą hurtownię, porozmawiaj z doradcami i dobierz preparaty, których potrzebują Twoje fugi.

Polub fanpage i bądź na bieżąco z tym, co się u nas dzieje i jaki mamy asortyment. Korzystaj z porad ekspertów. WEKTORBUD Hurtownia Materiałów Budowlanych.