fbpx

Gładzie i wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Gładzie i wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Gładź do obróbki na mokro czy na sucho? Gładź tynkowa, cementowa-wapienna, polimerowa, gipsowa… Gładź pod prace wykończeniowe i malarskie, pod tapety, do płyt gipsowych, do drewna, czy betonu? Do natrysku agregatem czy nakładania szpachlą, albo pacą? Wybór odpowiedniej gładzi i sposób jej nakładania to nie taka prosta sprawa, szczególnie, kiedy na rynku mamy szeroką gamę produktów o różnych właściwościach i przeznaczeniu. Jak wybrać gładź najlepszą do zastosowania w naszym domu lub mieszkaniu?

 

Co to jest gładź?

Na początek wyjaśnijmy, czym jest gładź. Jest to materiał budowlany oparty głównie na gipsie jako materiale wiążącym i wypełniającym z dodatkiem kredy, dolomitu i materiałów pomocniczych. Suchą gładź miesza się z wodą uzyskując zaprawę o konsystencji gęstej śmietany, którą nakłada się na ścianę cienką warstwą i wyrównuje. Gładzie nakładamy ręcznie lub maszynowo.

Zastosowanie gładzi:

 • do przygotowania idealnie gładkich ścian i sufitów wewnątrz budynków przed malowaniem i tapetowaniem,
 • do montażu narożników aluminiowych i spoinowania płyt gipsowo-kartonowych,
 • na podłoża betonowe, cementowo-wapienne, gipsowe, gipsowo-kartonowe.

Gładź szpachlowa Acryl Putz – WEKTORBUD

Jakie mamy rodzaje gładzi?

Wyróżniamy kilka głównych rodzajów gładzi.

Gładzie gipsowe

Są najbardziej popularne i produkowane z naturalnego oraz syntetycznego gipsu. Charakteryzują się niezwykłą gładkością i tworzy solidną powłokę. Można je nakładać jedno- lub wielowarstwowo. Gładź gipsowa nadaje się do stosowania w pomieszczeniach suchych oraz wilgotnych, pod warunkiem, że w łazience znajduje się odpowiednia wentylacja.

Jej najważniejsze zalety to doskonała przyczepność do podłoży oraz możliwość nakładania metodą „mokro na mokro”. Oznacza to, że kolejną warstwę nakładamy przed całkowitym wyschnięciem poprzedniej. To znacznie skraca czas pracy.

Gładzie gipsowe idealnie nadają się do aplikowania w suchych pomieszczeniach, na podłożach betonowych, gipsowych, płytach kartonowo-gipsowych, wysezonowanych tynkach cementowo-wapiennych przed malowaniem lub tapetowaniem, a także do montażu narożników aluminiowych.

Gładzie polimerowe

Są to masy produkowane z mieszanki polimerów oraz specjalnych wypełniaczy mineralnych. Dzięki zastosowaniu włókien polipropylenowych jest to produkt o wysokiej elastyczności.

Można go stosować przy renowacjach ścian i sufitów oraz szpachlowaniu drobnych szczelin, pęknięć i dziur wewnątrz budynków. Gładzie polimerowe wykazują również większą odporność na działanie wilgoci. Stosuje się je do wykańczania suchych pomieszczeń. Są łatwiejsze w nakładaniu i obróbce niż gładzie gipsowe.

Gładzie cementowe

Produkowane są głównie z cementu, dzięki czemu są odporne na uderzenia. Mogą być stosowane na zewnątrz i wewnątrz, również w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza. Nie wymagają szlifowania. Nadają ścianom gładką, choć nie tak nieskazitelną powierzchnię jak gładzie gipsowe.

Gładzie wapienne

To mieszanki na bazie wapna nadające powierzchni równomiernej i niezwykle gładkiej struktury. Wapno obecne w gładzi wapiennej wpływa na jej paroprzepuszczalność. Wapno naturalnie wykazuje też właściwości antykorozyjne, czyli zapobiega powstawaniu ognisk korozji biologicznej takich jak grzyby i pleśnie na powierzchni powłoki.

Gładź wapienna jest idealna do obróbki metodą „na mokro” i twardsza od gładzi gipsowej. Zalecana jest do pomieszczeń o stale podwyższonej wilgotności, takich jak słabo wentylowane łazienki, kuchnie, piwnice i baseny.

Co będzie potrzebne do zrobienia gładzi?

Do pracy potrzebny będzie zestaw niezbędnych narzędzi, w skład których wchodzi:

 • zestaw szpachelek i pac do skrobania, szpachlowania i wygładzania ścian,
 • mieszadło z wiertarką oraz wiaderko do mieszania gładzi,
 • pędzel do zagruntowania podłoża,
 • zestaw papierów ściernych,
 • packa oraz kostka do szlifowania,
 • nożyce do blachy (mogą przydać się do cięcia narożników).

Biała gładź szpachlowa Gipsar – WEKTORBUD

Materiały potrzebne do zrobienia gładzi:

 • grunt do przygotowania podłoża,
 • biała gładź,
 • zaprawy wyrównawcze do uzupełnienia większych ubytków,
 • siatka na pęknięcia,
 • narożniki aluminiowe do wzmocnienia naroży.

Paca nierdzewna do szlifowania – WEKTORBUD

Gładzie – jak zrobić?

Nakładanie gładzi jest proste i nie wymaga szczególnych umiejętności. Zaczynamy od oczyszczenia powierzchni z pyłów i zabrudzeń. Sprawdzamy, czy na naszej powierzchni nie ma nierówności i dziur. Jeśli są – należy je wypełnić. W tej sytuacji sprawdzi się zaprawa wyrównawcza. Maskujemy także instalacje elektryczne.

Przed nakładaniem gładzi, aby wzmocnić podłoże, należy je zagruntować gruntem dobrej jakości. Gdy grunt wyschnie – czas na gładź. Nakładamy ją mechanicznie przy pomocy agregatu natryskowego lub ręcznie, czyli szpachlą.

W ostatnim kroku wygładzamy ścianę.

 

Aplikacja natryskowa agregatem

Masę nakładamy równomiernie pistoletem natryskowym. Uzyskana po natrysku powierzchnia ściany przypomina skórkę od pomarańczy. Taka struktura umożliwia łatwe, ręczne rozprowadzanie masy. W kolejnym kroku powierzchnię wyrównujemy przy użyciu szpachli ze stali nierdzewnej.

Aplikacja ręczna, szpachlą ze stali nierdzewnej

Produkt, po nałożeniu na szpachlę lub pacę nierdzewną, rozprowadzamy na ścianie. Staramy się w miarę płasko rozprowadzać masę. W miejscach trudno dostępnych wspomagamy się szpachelką.

 

Szlifowanie gładzi

Ściany pozostawiamy do wyschnięcia na od 4 do 8. godzin. Po tym czasie gładzie należy przeszlifować, by pozbyć się nierówności i zgrubień. Można to zrobić ręcznie lub maszynowo. Szlifowanie pozwoli uzyskać idealnie gładką ścianę. Ściany szlifujemy okrężnymi ruchami packą z papierem ściernym.

Do szlifowania narożników stosujemy kostkę o odpowiedniej gradacji, by nie rysowała i łatwo szlifowała powierzchnię. Tak przygotowana ściana nadaje się do malowania lub tapetowania.

I jeszcze jedna wskazówka – do szlifowania używaj mocnego światła, najlepiej padającego z boku ściany.

Zobacz video instruktażowe prezentujące aplikację gładzi maszynowo oraz ręcznie.

Jak długo schnie gładź?

Czas schnięcia pojedynczej warstwy gładzi zależny jest od rodzaju i jakości materiału, grubości nałożonej warstwy, chłonności podłoża, temperatury i wilgotności powietrza. Z reguły gotowa gładź szpachlowa schnie szybciej niż ta w proszku. Czas schnięcia wynosi między 2 a 24 godziny.

Trzeba pamiętać, że gładź nie zawsze we wszystkich miejscach schnie równomiernie. Tego procesu nie przyspieszymy. Trzeba dać jej doschnąć, by przejść do kolejnych etapów prac.

 

Gładź bezpyłowa – gładź bez szlifowania

Szlifowanie ścian po ich wygładzeniu wznieca tumany pyłu i kurzu, który rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu. To uciążliwe i wydłuża czas pracy oraz późniejszego sprzątania. Dlatego zamiast tradycyjnych i opisanych wcześniej gładzi można zastosować gładź bezpyłową.

Gładź bezpyłową można zacierać ją na mokro. Produkowana jest z drobno zmielonego gipsu naturalnego lub syntetycznego. Ma postać suchej mieszanki. Przed użyciem należy rozrobić ją wodą. Nanosi się ją identycznie jak zwykłe gładzie gipsowe. Gładź bezpyłowa nanoszona jest tylko raz i po wyschnięciu nie wymaga szlifowania. Nadaje się również do szpachlowania połączeń między płytami, a ściany lub sufit można gładzić, nie czekając, aż spoiny wyschną. Tym sposobem oszczędzamy jeden dzień pracy. Trzeba dodać, że nakładanie gładzi bezpyłowej wymaga od wykonawcy dużejprecyzji oraz cierpliwości.

 

Wszystkim inwestorom i wykonawcom życzymy idealnie gładkich ścian! Służymy pomocą w wyborze odpowiednich materiałów. A najlepszych gładzi oraz akcesoriów do ich wykonania szukaj w naszym sklepie online.