fbpx

Docieplanie budynku styropianem krok po kroku

Docieplanie budynku styropianem krok po kroku

Jaki styropian do ocieplania budynku wybrać? Który styropian – biały, czy grafitowy, wykazuje o 20% lepszą izolacyjność cieplną przegrody? Czym jest system ociepleń? Jak wygląda docieplanie budynku krok po kroku? Przeczytaj nasz najnowszy wpis poświęcony termoizolacji za pomocą styropianu.

 

Styropian biały czy grafitowy?

Czym najczęściej ocieplamy ściany zewnętrzne? Styropianem. Na rynku mamy do wyboru różne odmiany styropianu o różnym współczynniku przewodzenia ciepła (λ). Waha się on i może wynosić od 0,031 do 0,045 W/(m.K). To duża rozpiętość, powodująca, że zachowanie tego samego współczynnika przenikania ciepła (U) może powodować różnice nawet o 10 cm grubości warstwy termoizolacyjnej. Dlatego tak istotny jest odpowiedni i przemyślany dobór styropianu, jego twardości, nasiąkliwości i współczynnika przewodzenia ciepła, co odzwierciedli się w bilansie energetycznym budynku, który chcemy, aby był jak najbardziej dla nas korzystny.

Najczęściej spotykamy się z termoizolacją ze styropianu białego. Coraz popularniejszy staje się styropian szary, zwany też grafitowym. Niezależnie od tego, który typ wybierzemy, warto pamiętać o dwóch podstawowych rzeczach. Pierwsza różnica w odporności na temperaturę. Wykonawca powinien wiedzieć o tym, by na budowie nie traktować styropianu białego, tak jak grafitowego. Błędy podczas montażu styropianu grafitowego, polegające na przyklejaniu nagrzanego styropianu, skutkują odkształceniami i odspojeniem styropianu od kleju.

Polecamy Styropian FASADA EXTRA, charakteryzujący się obniżonym współczynnikiem przewodzenia ciepła  λ, który osiąga wartość 0,032 W/(m.K). Sprawdza się w izolacji cieplnej:

 • ścian z elementami z okładziną i wentylowaną szczeliną powietrzną,
 • ścian w bezspoinowych systemach ociepleń,
 • wieńców, wykonanej jako szalunek tracony pod tynk,
 • nadproży i ościeży,
 • stropów od spodu w bezspoinowych systemach ociepleń,
 • deskowania traconego stropów żelbetowych.


Druga różnica pomiędzy tymi dwoma materiałami to ich współczynnik przewodzenia ciepła. Styropian biały ma λ na poziomie 0,040-0,045 W/(m.K). Natomiast styropian grafitowy ma obniżony współczynnik przewodzenia ciepła wynoszący 0,031-0,033 W/(m.K). Jakie ma to znaczenie? Dla izolacyjności cieplnej przegrody – olbrzymie! Stosując tę samą grubość styropianu, w przypadku zastosowania grafitowej wersji, izolacyjność cieplna przegrody jest o 20% lepsza. To oznacza również mniejszą o nawet kilka centymetrów grubość termoizolacji.

 

Styropian na fundamenty a styropian do ścian

Przed zakupem warto zrobić rekonesans dostępnych materiałów, by wybrać odpowiedni styropian dedykowany ocieplanego miejsca. Jeśli styropian będzie układany pod płytą fundamentową, powinien mieć większą wytrzymałość na ściskanie niż ten dedykowany na ścianę. Wytrzymałość jest mierzona przy dopuszczalnym 10-procentowym odkształceniu i ma wynosić nie mniej niż 100 kPa (CS(10)100 kPa). To oznacza, że symbol styropianu musi się zaczynać od skrótem EPS 100, a nawet EPS 200. Ponadto trzeba pamietać, że styropian w gruncie może podlegać stałemu oddziaływaniu wilgoci, dlatego warto wybrać styropian hydrofobowy o niskiej nasiąkliwości.

W naszej hurtowni proponujemy płyty styropianowe wodoodporne EPS HYDROSTYR UNI przeznaczone do wykonywania izolacji termicznych przegród budowlanych w szczególności w środowisku wilgotnym lub okresowo nawodnionym. Świetnie sprawdza się w izolacji:

 •  zewnętrznych ścian fundamentów i piwnic,
 • tarasów i parkingów,
 • posadzek na gruncie.Decydując się na ocieplanie elewacji znaczenie będą miały takie parametry styropianu jak współczynnikiem przewodzenia ciepła λ (oczywiście im λ będzie niższy, tym cieplejsza będzie cała ściana) oraz wytrzymałość na rozciąganie (oznaczenie TR).

System ociepleń

Termoizolacja budynku to bardzo istotna sprawa i robota na lata. Na ocieplaniu budynku nie warto ani oszczędzać, ani ryzykować. Dlatego też tak ważny jest odpowiedni wybór konkretnego systemu ociepleń. Jest to zestaw produktów optymalny do wykonania ocieplenia elewacji, spełniający oczekiwania w zakresie trwałości i estetyki. system ociepleń będzie obejmować dopasowane do siebie produkty:

 • grunt,
 • styropian,
 • klej,
 • siatkę i zaprawę klejową,
 • kołki,
 • tynk,
 • farbę elewacyjna (opcjonalnie).

 

Ocieplanie ścian krok po kroku

Sukcesem dobrej termoizolacji jest nie tylko odpowiedni wybór materiałów, jednego systemu ociepleń oraz wykonawców. Na końcu o wszystkim zdecyduje dobre ułożenie styropianu w każdej przegrodzie. Jak powinno wyglądać docieplanie budynku styropianem? Poznaj 10 kroków!

 1. Przygotowanie i czyszczenie podłoża – ściany muszą być równe, a ich powierzchnia czysta.
 2. Gruntowanie podłoża – w przypadku nowych domów w celu wyrównania i wzmocnienia surowych ścian.
 3. Montaż listwy startowej – dobrze wypoziomowanej. Listwa zapobiega wnikaniu zimnego powietrza pomiędzy płyty ocieplenia oraz ścianę i stanowi barierę dla gryzoni i owadów.
 4. Przyklejanie płyt ocieplających – układamy płyty z przesunięciem spoin pionowych o pół długości („w cegiełkę”). Klej nanosimy na płyty metodą pasmowo-punktową, czyli pasem na całym obwodzie i dodatkowo miejscowo „plackami” o średnicy 8-12 cm, tak aby klejem pokryć co najmniej 40 procent płyty.
 5. Kołkowanie płyt – po związaniu kleju.
 6. Uzupełnianie szpar i ubytków – w celu uniknięcia mostków termicznych.
 7. Nałożenie zaprawy klejowej i zatopienie w niej siatki z włókna szklanego.
 8. Pokrycie warstwy zbrojącej podkładem tynkarskim.
 9. Nałożenie tynku cienkowarstwowego (przeczytaj: Tynk zewnętrzny bez tajemnic) – odpornego na zabrudzenia i porastanie glonami (przeczytaj: Glony na elewacji – jak sobie z nimi poradzić?).
 10. Pokrycie ścian farbą elewacyjną. Polecamy Śnieżka Extra Fasadowa.

Projektant i wykonawca

Ocieplenie budynku to jeden ze sposobów na zmniejszenie ilości energii zużywanej do ogrzania domu. Wybór odpowiedniego systemu i materiałów to jedno. Pozostaje jeszcze wybór ludzi. Po pierwsze – wykonawcy. Zalecamy sprawdzenie ekipy układającej ocieplenie i zlecanie pracy doświadczonym wykonawcom. W kwestii termoizolacji dokładność to parametr nie do przecenienia. Szczególną uwagę warto zwrócić na elementy takie jak okna, drzwi, balkony, występ dachu.

Po drugie warto rozważyć skonsultowanie ocieplenia budynku z projektantem. Jego wiedza i doświadczenie będą przydatne w zakresie obliczenia współczynnika przenikania ciepła, możliwego zawilgocenia przegrody, ochrony przed przegrzaniem, czasu amortyzacji przedsięwzięcia.

 

By być na bieżąco z naszymi doradcami, spotkaniami organizowanymi dla wykonawców, nowościami i promocjami – zapraszamy do śledzenia naszego fanpage’a WEKTORBUD Hurtownia Materiałów Budowlanych.

W KATALOGU PRODUKTÓW dostępnym na naszej stronie znajdziecie wymieniane w artykule materiały, niezbędne do wykonania termoizolacji budynku: styropiany, kleje i siatki do ociepleń, grunty oraz zaprawy, a także niezbędne do pracy wykonawcy narzędzia. Zapraszamy!