fbpx

Jak dobrać odpowiedni pędzel i wałek malarski?

Jak dobrać odpowiedni pędzel i wałek malarski?

Czas na malowanie! Kolory wybrane, farby zakupione. Ale czym malować? Pędzel czy wałek malarski? Co lepiej sprawdzi się na danej powierzchni? Jakie mamy rodzaje wałków i pędzli? Czy potrzebne będą dodatkowe akcesoria i jakie? Mamy odpowiedzi na wszystkie pytania. Zapraszamy do lektury, po której żadne malarskie prace nie będą już budziły wątpliwości.

 

Pędzle malarskie – rodzaje i zastosowanie

Ławkowiec, do bejcy, kaloryferowy, do efektów specjalnych, do szablonów, okrągły, do detali… Można się w tym pogubić. Dlatego pogrupowaliśmy je dla Was i wyjaśniliśmy, w jakich zadaniach sprawdzą się najlepiej.

Duże pędzle:

 • ławkowiec – nadaje się do gruntowania i malowania ścian i sufitów
 • szeroki, płaski – do podłóg i boazerii
 • zakrzywiony z długą rączką – do miejsc trudno dostępnych, jak np. kaloryfer
 • płaski. z krótkim uchwytem – do efektów specjalnych

Okrągłe pędzle:

 • z nierównym włosiem – do nierównych powierzchni
 • z włosiem ściętym pod kątem prostym – do szablonów

Małe pędzle:

 • w zestawie – idealne do detali

Pędzle z trzonkiem:

 • niebieskim – do preparatów wodorozcieńczalnych
 • czerwonym – do preparatów rozpuszczalnikowych
 • zielony – do lazur
 • brązowy – do drewna

wektor_wektorbud_pedzel_malarski_walek_malarski_farby

Pędzle rozróżniamy też ze względu na rodzaj włosia. Pędzle z włosiem naturalnym nadają się do farb rozpuszczalnikowych, a z włosiem syntetycznym – do farb wodorozcieńczalnych.

 

Wałki malarskie – rodzaje i zastosowanie

Czas na wałki malarskie! Wałki różnią się od siebie ze względu na rodzaj, szerokość wałka, długość poszycia, czy zastosowanie. Warto wiedzieć, który wałek w jakiej pracy malarskiej sprawdzi się najlepiej.

Zacznijmy od rodzaju poszycia zwanego runem. Wśród wałków do malowania ścian i sufitów wyróżniamy runa naturalne i syntetyczne. Runa naturalne to wałki moherowe, wełniane – dobre do farb rozpuszczalnikowych, natomiast runa syntetyczne to runa welurowe, poliamidowe, poliakrylowe, poliestrowe, nylony i mikrofazy – dobre do farb wodorozcieńczalnych.

wektor_walek_malarski

Na półkach znajdują się również wałki z poszyciem z gąbki. Gdzie się sprawdzają? Najlepiej do farb olejnych.

Wałki malarskie charakteryzują się różną szerokością. Mogą być wąskie od 5 do 12 cm, albo szersze od 13 do 25 cm. Węższe przydają się do malowania stolarki otworowej i elementów dekoracyjnych. Szersze wałki nadają się do większych projektów – malowania ścian, sufitów i podłóg.

Wałki różnią się również długością samego runa, od której zależne jest zastosowanie na danej powierzchni. Wałki z rynek długości kilku milimetrów stosujemy do lakierów podłogowych, emalii. Do malowania ścian i sufitów zaleca się wałki z dłuższym runem. Do gładkich powierzchni najlepiej zdecydować się na wałek z runem krótszym o długości 10-12 mm. Na powierzchniach chropowatych lub ścianach, którym chcemy nadać jakąś strukturę sprawdzi się wałek o dłuższym runie 20-22 mm.

Jakiego rodzaju wałki malarskie możemy jeszcze znaleźć? Standardowe na rączce lub specjalistyczne, których konstrukcja umożliwia malowanie w miejscach trudno dostępnych, jak np. wałek do malowania kaloryferów lub narożników. Znajdziemy też wałki do malowania oddzielnych pasów kolorów, zastępujące taśmę malarską. Są to specjalistyczne wałki do odcinania kolorów w narożach ścian i sufitów. Może widzieliście też wałki pokryte folią albo gumą i zastanawialiście się, do czego mogą służyć. Podobnie jak poprzednie – do zadań specjalnych. Te z folią i gumą pozwolą nadać ścianie jakiś efekt, strukturę.

Akcesoria do malowania

Wybrana farba i odpowiedni wałek lub pędzel to za mało, by przystąpić do malowania. Przydadzą się również dodatkowe akcesoria, takie jak kuwety do malowania, wiadra i pojemniki, czy kije teleskopowe do malowania na dużej wysokości.

Warto zaopatrzyć się w plastikowe wkłady do kuwety, które po użyciu można wyrzucić, a z kuwety skorzystać ponownie podczas kolejnego malowania.

A we wszystko to możemy Cię zaopatrzyć. Odwiedź naszą hurtownię materiałów budowlanych WEKTOR w Świdnicy lub zamów przybory do malowania w naszym sklepie online.

Masz więcej pytań odnośnie pędzli i wałków malarskich?
Szukasz odpowiedniej farby?
Pomożemy Ci w wyborze!

Bądź z nami na bieżąco! Polub nasz fanpage i śledź inne wskazówki oraz ofertę hurtowni WEKTOR.